Ētikas kodekss
Preambula
Mūsdienu sports ir pakļauts varas un materiālo vērtību ietekmei, kas dažkārt aizēno morāles un ētikas principus, kas sportā ir prioritāri būtiski. Tomēr sports ar savu bagāto sociālo un kultūras nozīmi piedāvā unikālu iespēju īstenot sabiedrības ētisko un morālo izglītošanu, vienlaikus sniedzot piemēru citām nozarēm. Sports var kalpot kā brīvības un pilsoniskās izteiksmes platforma, kurā valda taisnīga meritokrātija.
ZISKA biedri veic pētījumus, lai radītu uzticamu un datos pamatotu zinātnisko informāciju, ko var izmantot, lai uzlabotu sporta pārvaldību, novērst neētiskas prakses un interešu konfliktus. ZISKA locekļi ievēro akadēmisko brīvību pētniecībā un komunikācijā.
Ētikas kodekss ir svarīgs instruments, kas kalpo gan organizācijas attīstībai un izaugsmei, gan arī tās aizsardzībai. Tajā ietvertas galvenās pamatvērtības, kas ļauj nodrošināt pareizu un atbildīgu sporta pārvaldības praksi. Šis kodekss kalpo par pamatu, lai ZISKA biedri veicinātu demokrātiju un iekļaujošu pārvaldību, aizsargātu taisnīgumu, tiesiskumu un pārredzmību sporta pārvaldībā.
1. Pienākums ievērot ētisku rīcību:
- Dalībnieki ievēro visaugstākos ētikas standartus visās darbībās un lēmumu pieņemšanas procesos.
- Dalībnieki rīkojas godprātīgi un atklāti visās attiecībās ar ieinteresētajām personām, tostarp sportistiem, treneriem, valsts un sporta organizāciju amatpersonām, žurnālistiem, zinātniekiem un sabiedrību.
- Dalībnieki uzrauga savu kolēģu zinātniskās un profesionālās rīcības atbilstību ētikas normām. Vajadzības gadījumā viņi konsultējas ar kolēģiem, lai novērstu vai izbeigtu neētisku rīcību.
2. Interešu konflikta novēršana:
- Dalībnieki izstrādā procesuālos mehānismus, lai identificētu, atklātu un pārvaldītu gan iekšējus, gan ārējus interešu konfliktus.
- Organizācijas dalībnieki neizmanto savu stāvokli, lai gūtu personisku labumu vai lobētu kādu trešo personu vai to grupu.
- Rodoties interešu konflikta situācijai, attiecīgais dalībnieks nekavējoties informē par so apstakli biedrību un atstata sevi no aktīvas dalības konkrētajā jautājumā.
3. Daudzveidīga iesaiste un cilvēktiesību ievērošana
- Organizācija iesaista dažādus dalībniekus, piemēram, sporta, starptautisko, izglītības un citu jomu pārstāvjus, kuriem ir atšķirīga izglītība, uzskati, prasmes un pieredze. Šī dažādība palīdzēs pieņemt efektīvākus lēmumus un sasniegt organizācijas mērķus, veicinot plašākas sabiedrības interešu ievērošanu.
- Dalībnieki ievēro katras personas tiesības uz privātumu, konfidencialitāti un neatkarību savu lēmumu pieņemšanā, apzinoties, ka organizācijas darbība var ietekmēt šo tiesību ievērošanu.
4. Demokrātija un iekļaujoša pārvaldība
- Organizācijas dalībnieki rīkojas atbildīgi, cieši sadarbojoties ar visām ieinteresētajām pusēm un veidojot demokrātisku vidi gan organizācijas iekšienē, gan ārpus tās. Organizācijas dalībnieki veicina dažādību un vienlīdzīgas iespējas sportā.
- Organizācijas dalībnieki ievēro vispus spekā esošos normatīvos tiesību aktus un rūpīgi apsver savu lēmumu sociālo ietekmi, kā arī veido atbilstošus uzraudzības un risku pārvaldības mehānismus.
- Organizācijas dalībnieki veido savas attiecīas un lēmumu pieņemšanu tā, lai tā būtu demokrātiska, atklāta un iekļaujoša. Visiem ieinteresētajiem tiek dota iespēja iesaistīties organizācijas lēmumu pieņemšanā.
- Organizācijas dalībnieki sargā demokrātijas vērtības, lai nepieļautu autoritāru struktūru veidošanos.
5. Taisnīguma principa ievērošana sportā
- Dalībnieki iestājas pret korupciju, rezultātu sarunāšanu, dopinga lietošanu vai citām darbībām, kas kaitē godīgumam un taisnīgumam sportā. Organizācija cieši sadarbojas ar attiecīgajām iestādēm un ieinteresētajām personām, lai nodrošinātu godīgumu un integritāti visās sporta aktivitātēs.
- Dalībnieki apņemas nodrošināt taisnīgumu, godīgumu un vienlīdzību visos sporta pārvaldības un sacensību aspektos. Tas ietver aktīvi identificēt un novērst jebkādu diskrimināciju, aizspriedumus vai nevienlīdzīgas iespējas, kas balstītas uz rasi, dzimumu, tautību, piederību konkrētai grupai vai klubam, vai citiem favorītisma veidiem.
6. Pārvaldības organizācijas
- Šis kodekss ir paredzēts, lai veicinātu brīvprātīgu tā principu ievērošanu, pamatojoties uz sporta dalībnieku apņemšanos ieviest praktiskus mehānismus, kas nodrošina ētikas normu ievērošanu sporta pārvaldībā. Dalībniekiem ir jāuzrauga, vai vadošo amatpersonu rīcība atbilst ētikas principiem, ir saskaņā ar likumu un nodrošina, ka attīstības plāni atbilst sporta vides ilgtermiņa izaugsmes interesēm.
- Dalībnieki rīkojas, lai nodrošinātu godīgu un taisnīgu politiku sporta pārvaldībā, kā arī atbilstošas atlases procedūras sportistiem, treneriem un amatpersonām.
7. Atbildība un pārredzamība:
- Dalībnieki ir atbildīgi par savām darbībām un lēmumiem attiecībā uz ieinteresētajām personām un sporta sabiedrību. Viņi pienācīgi dokumentē savu profesionālo un zinātnisko darbu, lai atvieglotu citu speciālistu darbu, nodrošinātu pārskatatbildību un izpildītu citu iestāžu vai tiesību aktu prasības. Dalībnieki regulāri publicē ziņojumus un informāciju par savu darbību un pētījumu rezultātiem.
8. Konfidencialitāte:
- Dalībniekiem ir pienākums aizsargāt trešo personu – informācijas sniedzēju vai trauksmes cēlāju konfidencialitāti. Dalībniekiem savos rakstos, prezentācijās vai citos publiskos materiālos nav atļauts atklāt konfidenciālu, personiski identificējamu informāciju par saviem individuālajiem vai organizācijas kontaktiem, pētījumu dalībniekiem vai citām iesaistītajām personām, ja vien attiecīgā persona vai organizācija nav devusi piekrišanu.
9. Ilgtspējīga attīstība:
- Organizācija nepārtraukti uzlabo un atjaunina savu ētikas kodeksu, politiku un procedūras, lai nodrošinātu to pastāvīgu atbilstību un efektivitāti. Organizācija aktīvi iegūst ieinteresēto pušu atsauksmes un viedokļus, lai stiprinātu savu ētisko praksi un veicinātu labu pārvaldību.
- Organizācija nodrošina, ka sporta vadības sistēmas tiek veidotas tā, lai nodrošinātu ilgtermiņa kolektīvās sabiedrības interešu aizsardzību. Tā novērš jebkādas darbības un iestājas pret politiku, kas tendēta uz īstermiņa rezultātiem vai personīgajām interesēm.
- Organizācija veido vidi, kas veicina taisnīgu sacensību un atbalsta vietējo sporta klubu izaugsmi un progresu.
10. Pārkāpumi un sankcijas:
- Par ētikas kodeksa neievērošanu var tikt piemērotas šādas sankcijas: A) brīdinājums vai rājiens; B) izslēgšana no dalības organizācijas darbībā; C) izslēgšana no vadošiem amatiem organizācijā; D) dalības vai piederības organizācijai izbeigšana.
- Dalībnieki informē organizācijas vadību par jebkādiem aizdomīgiem ētikas normu pārkāpumiem. Ir stingri aizliegts kaitēt dalībniekiem, kuri godprātīgi ziņo par šādiem pārkāpumiem.
- Dalībniekiem, kuriem tiek izvirzītas apsūdzbības šī kodeksa pārkāpumos, tiek dota iespēja sniegt savu skaidrojumu un viedokli pirms jebkādu sankciju piemērošanas. Piemērotajām sankcijām jābūt samerīgām ar pārkāpuma nozīmību un raksturu, kā arī tiek ņemta vērā pārkapēja subjektīvā puse (nodoms vai neuzmanība).